[pl]
28 września 2023 roku rozpoczęliśmy pierwsze spotkanie w ramach projektu “Poznaj moc Esperanta!”. Naszymi odbiorcami byli uczniowie klas 4-8 Szkoły Międzynarodowej w Warszawie. Spotkanie z językiem esperanto idealnie wkomponowało się również w szkolne obchody święta Europejskiego Dnia Języków.

Rozpoczęliśmy prelekcją o postaci Ludwika Zamenhofa, idei powstania, historii oraz teraźniejszości esperanta, bogactwie kultury esperanckiej, unikatowości dziedzictwa języka esperanto jako nośnika kultury w skali światowej. Po wysłuchaniu prelekcji przyszedł czas na pytania, np. Ile zajęła nam nauka języka?, Dlaczego pierwsza rozmowa w esperanto nie mogła odbyć się przez telefon? Po zaspokojeniu ciekawości uczniów nadszedł czas na samodzielne zapoznanie się z naszą “wędrującą” wystawą oraz indywidualną rozmowę z nami.

Integralną częścią spotkania były warsztaty w klasach, podczas których dzieci mogły poznać język w praktyce. Poprzez ćwiczenia oraz gry uczniowie odkrywali i dowiadywali się o podobieństwach esperanta do innych języków oraz jak prosta i logiczna jest jego gramatyka. Zadaniem-wyzwaniem było napisanie sekretnej wiadomości do swoich koleżanek i kolegów z pozostałych klas. Dzięki aktywnemu uczestnictwu i znajomości innych języków, wiadomości te zostały szybko przetłumaczone na język polski. Równolegle odbyła się prelekcja dla klas starszych połączona z warsztatami.

Fotorelacja (kliknij na zdjęcie, aby powiększyć):

~~~~~

Zadanie Poznaj moc Esperanta!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa Niematerialne – przekaż dalej.

Kunhavigu la paĝon/afiŝon pere de:
Pola Esperanto-Asocio Skip to content