Pokongresowe impresje z Łochowa
38. Polski Kongres Esperanta przeszedł już do historii. Od 31 maja do 2 czerwca 2019 r. uczestniczyło w nim około 50 esperantystów z Polski, Niemiec, Holandii, Rosji i Japonii. Temat tegorocznego Kongresu poświęcony był rodzinie Zamenhof. W ramach Kongresu organizatorzy przygotowali ciekawe imprezy turystyczne i kulturalne. Na miasto kongresowe wybrano Łochów w Mazowszu, malowniczo położony nad rzeką Liwiec, otoczony kompleksem leśnym. W tym roku to miasto świętuje 50-lecie. Centrum kongresowe znajdowało się w odnowionym budynku dworca „Łochów” przy linii kolejowej Warszawa-Białystok, zbudowanej w II połowie XIX w. Uczestnicy kongresu odpoczywali i nocowali w renesansowym Pałacu przy Folwarku Łochów.
Pierwszego dnia, po uroczystym otwarciu kongresu i zrobieniu wspólnego zdjęcia z esperancką flagą, odbyły się prelekcje o pięknie i historii Łochowa, Lidii Zamenhof i jej przyjaciółce Ewie Toren. Po południu uczestnicy kongresu wzięli udział w warsztacie muzycznym holenderskiego duetu „Kajto” („Latawiec”) ucząc się śpiewania pełnych humoru piosenek esperanckich tego zespołu.
W sobotę odbyła się wycieczka do Treblinki i Broku. Obecnie w Treblince, gdzie podczas II wojny światowej funkcjonował nazistowski obóz koncentracyjny, znajduje się wielki pomnik z niezliczonych kamieni. Pamiętając, że w tym miejscu zginęła rodzina Zamenhof, kongresowicze uczcili ofiary minutą ciszy oraz wpisali po esperancku kilka słów do muzealnej księgi pamiątkowej. Następnie wycieczkowicze odpoczywali w starym miasteczku Brok nad rzeką Bug podziwiając piękną mazowiecką panoramę i dwa drewniane wiatraki. W tym czasie kilku kongresowiczów pojechało na rowerach do rezerwatu przyrody „Wilcze Błota”. Popołudniu odbyły się jeszcze prelekcje o „Pola Esperantisto” i możliwościach finansowego wsparcia PZE. Wieczorem duet „Kajto” wykonał koncert w dworcowej sali kongresowej, którego słuchali nie tylko kongresowicze, ale także burmistrz i inni mieszkańcy Łochowa.
W niedzielny poranek kongresowicze modlili się, częściowo w esperanto, podczas mszy św. w drewnianym kościele koło pałacu. Następnie odbyło się Walne Zebranie członków PZE. Wybrany został nowy Zarząd i Komisja Rewizyjna. W tym samym czasie kilkoro kongresowiczów zwiedzało Pałac i Folwark Łochów, spacerowało po otaczającym go parku, odwiedziło m.in. Wyspę Poetów i Pisarzy, oglądało drewniane rzeźby i przeszło obok nowoczesnej szkoły średniej. Po południu, podczas uroczystego zamknięcia kongresu ogłoszono, że w przyszłym 2020 roku, odbędzie się wspólny polsko-niemiecki Kongres Esperanto w sąsiadujących miastach: Frankfurt nad Odrą i Słubice. Na koniec kilku kongresowiczów podziwiało jeszcze występ młodzieżowej grupy tanecznej w miejscowej szkole średniej. Podczas całego kongresu towarzyszyła nam słoneczna pogoda. Szkoda tylko, że kongresowicze nie pozostawili żadnej pamiątki po 38. PKE w kongresowym mieście. Mogli na przykład posadzić drzewo albo stworzyć z pomocą miejscowego artysty okolicznościową rzeźbę z drewna.
Zdjęcia z kongresu można obejrzeć pod adresem: https://flic.kr/s/aHsmE31714
Paweł Dzienis i Adam Wilkus